Behringer HBP 263 A – Heavy-Duty Automatic Band Saw (Year 2007)
For sale: A high-quality German-engineered Behringer automatic band saw in excellent condition.
The saw is in top-tier condition and comes with premium options.
Welcome for an inspection!
Key Features & Options:
Automatic Start with Laser: Significantly speeds up setup (see video at 0:55).
Variable Frequency Drive (VFD): Stepless blade speed control (no wearing variator belts).
Misting/Coolant System: Essential for tubes – keeps the environment clean and extends blade life.
Automatic Pressure Regulation: Capable of automatically reducing feed pressure for optimal cutting.
Chip Conveyor: Keeps the workspace clean automatically.
Blade guides.
Gbsdpfx Afoyv Arnjvol
Technical Specifications:
Cutting Capacity 90° (Round / Square)260 mm / 260 x 260 mm
Cutting Capacity 90° (Flat) 300 x 260 mm
Cutting Speed (Stepless) 20 – 120 m/min
Saw Band Dimensions 4,640 x 34 x 1.10 mm
Saw Motor Power 3.00 kW
Total Power Requirement 8.00 kWMin.
Cutting Length / Diameter10 mm / 15 mm
Machine WeightApprox. 2,000 kg
Dimensions (L x W x H)Approx. 2.60 x 1.60 x 1.90 m
Welcome for an inspection!
Key Features & Options:
Blade guides.
Gbsdpfx Afoyv Arnjvol
Technical Specifications:
Saw Motor Power 3.00 kW
Machine WeightApprox. 2,000 kg
Toimittaja
Huomautus: Rekisteröidy ilmaiseksi tai kirjaudu sisään, saadaksesi kaikki tiedot.
Rekisteröitynyt vuodesta: 2024
84 Verkkoilmoitukset
Lähetä kysely
Puhelin & Faksi
+358 44 5... ilmoitukset
Nämä ilmoitukset voivat myös kiinnostaa sinua.
Pieni ilmoitus
Rödermark
1 687 km
Kaksoispilareilla ohjattu vaakasuuntainen automaattinen vannesaha
BEHRINGERHBP 263 A
BEHRINGERHBP 263 A
Pieni ilmoitus
Ahaus
1 567 km
Vannesaha
BEHRINGER - VollautomatHBP 220 A